trulli evleri

Trulli Evleri; İtalya Mimarisi İçinde Tarihi Bir Doku

Trulli evleri dünyada sadece İtalya’nın sivri topuğu Alberobello’da yer alır. Masalsı dokusu ile milyonlarca turisti yıl içinde kendine çeker. İtalya mimarisi içinde farklı ve özel bir yere sahiptir. Güney İtalya’nın şahane mimari dokusu içerisinde dünyanın başka hiçbir bölgesinde bulunmayan bu evlere, alberobello evleri de denir. Bu evler bölgenin yerel mimarisini oluşturur.

trulli evleri

Trulli mimarisi nasıl doğdu

İtalya mimarisi bu evleri aslında bölgenin fakir halkı sayesinde kazanmış. Alberobello bölgesinin yerli halkı oldukça fakir olduğu için dönemin vergilerinden bunalmış ve kolayca yıkılabilen yapılar yapmaya karar vermişler. Birkaç dakika içerisinde yıkabilecekleri Alberobello evleri ile vergi ödemekten kaçmışlar. Buda bugün yerel halkın en önemli kazancı olan mimari turizmin doğmasına neden olmuş.

trulli evleri

Trulli evlerinin özellikleri

Trulli evleri konik çatıları ile dikkat çeker. Hatta eve ilk baktığınızda sadece yüksek konik çatıların baskın görüntüsünü görürsünüz. Evler kültürel bir miras niteliğindedir. Bu evlerde hayat devam etmekte, tarihi mimari doku içerisinde yaşama fırsatı bulabilmek tahmin edersiniz ki çokta uygun bir maliyetle gerçekleşmemektedir. Bölgenin merkezinde iç içe konumlandırılmış mimarinin büyük bir kısmını, trulli evlerinden dönüştürülmüş butik oteller oluşturmaktadır. Alberobello bölgesinde bu evlere sadece merkezde değil kırsal alanlarda da bulunmaktadır. Hatta trulli mimarisinin doğuşu düşünüldüğünde bu evlerle kırsalda daha çok karşılaşmanızın ne kadar olası olduğu aşikardır.

trulli evleri

Taş işçiliğinin en özgün mimari tasarımlarından olan trulli evleri, çatılarında gri taşların adeta bir piramit gibi yükseldiği gövde kısmında ise dış cephelerinde kireç uygulanmış yapılardır. Bu evlerde duvarlar oldukça kalındırlar. Evlerin iç cephelerinde doğal taşlar muhteşem bir işçilikle sıvasız olarak sergilenir. Evlerin içlerinde konik çatılar muhteşem bir tavan yüksekliği yaratır.

trulli evleri

Evlerin iç yapıları incelendiğinde birbirilerine kemerli açık kapılarla bağlanan mekanlar dikkat çekiyor. Trulli evleri neredeyse tamamı ile iç yapılarında bu kemerli geçitlere sahip. İtalya mimarisi içinde yer alan bu özgün yapıların iç cephelerinde konik çatılarında yer alan ahşap kirişlerde oldukça ayırt edici bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bölgede kolayca yıkılabilmesi için yapılan bu evlerin bir gün masalsı bir mimari ile dünyanın en güzel coğrafyalarından birini oluşturabileceğini kim düşünebilirdi ki!

trulli evleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir