şehir orman, ilk orman şehri, liuzhou forest city

İlk Orman Şehir Projesi; Liuzhou Forest City

Dünyanın ilk orman şehir projesi 138,5 hektar alan üzerine 2016 yılında yapımına başlanan ve halen devam eden Liuzhou Forest City projesidir. Proje, onu önce Milano’nun Bosco Verticale’si ile tanıdığımız yeşil mimarinin dünyada ki öncü isimlerinden olan Stefano Boeri’ye aittir. Stefano Boeri projeyi Çin’in Liuzhou bölgesinde gerçekleştirmektedir.

Liuzhou şehri Çin’in Guangxi eyaletinin kuzeyinde dağlık bir bölgede yer almaktadır. Bölge aşırı nüfus yoğunluğuna sahiptir ve dünyada kentsel hava kirliliğinin en fazla hissedildiği alanlardan biridir. Yeşil mimari yapıların usta tasarımcısı Stefano Boeri Liuzhou orman şehri projesi ile bu bölgeye tamda ihtiyacı olan dokunuşu gerçekleştiriyor.

şehir orman, ilk orman şehri, liuzhou forest city

Liuzhou orman şehri detayları

Proje ile yaklaşık 30.000 kişiye yeni bir yaşam alanı sağlanacak olup, mimarın Bosco Verticale’de yaptığı gibi bu alan yeşil mimari olgusu üzerine şekillendirilmektedir. Orman şehri içerisinde 100’den fazla farklı türde yaklaşık 40.000 adet ağaç ve 1 milyona yakın çalı ve yer örtücü bitki kullanılması planlanmıştır. Yeşil ile iç içe tasarlanan proje sürdürülebilir mimarinin en güzel örneklerinden biri olacak gibi görünüyor.

Ekosistemi sayesinde Liuzhou forest city yılda 10.000 ton karbondioksit absorbe edecektir. Yıl içerisinde 900 ton oksijen üretecek ve 57 ton mikro partikülü yok edecek. Bölgenin ekosistemine yadsınamaz bir katkı sağlayacak olan orman şehir plantasyonunda yer alan bitkilerin çoğalması ile sürdürülebilir katkısını giderek artırarak devam ettirecektir.

şehir orman, ilk orman şehri, liuzhou forest city

Orman şehir bina cephelerinde etkili plantasyon

Orman şehri tasarımını Stefano Boeri sürdürülebilir, yenilenebilir, kendi kendine yetebilen sistemler üzerine planlamıştır. Mimarın daha önce ki projelerinde olduğu gibi bu projesinde de plantasyon sadece parklarda ve ortak kullanım alanlarında değil, bina cephelerinde de düşünülmüştür. Binaların yaşayan cepheleri, kendi enerjisini sağlayan güneş panelli çatılar Liuzhou forest city projesinde ekosistemin çarkları olarak yerini alıyor.

orman kaplı şehir

Orman şehir içerisinde konaklama birimleri, okullar, alışveriş merkezleri, hastaneler gibi konut alanlarında ihtiyaç duyulan tüm yapılar planlama dahilinde düşünülmüş. Bu büyük yaşam alanında insanlar, hayvanlar, kuşlar, böcekler bir arada yaşarken, projede alan içerisinde sadece elektrikli otomobil kullanımı ön görülmüş. Dünyanın ilk orman şehri unvanına sahip olarak 5 yıldır yapımı devam eden bu sürdürülebilir şehrin, diğer yaşam alanlarına ulaşımının ise demiryolu sistemi ile sağlanması planlanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir