modern peyzaj tasarımları

Peyzaj Tasarımları İçin Farklı Zemin Döşeme Örnekleri

Peyzaj tasarımları için zemin ayrı bir öneme sahiptir. Sadece bir zemin döşeme örneği üzerine şekillenen tasarım çizgileri vardır, yada tam tersi tasarım çizgileri ile oluşturulmuş zemin döşeme örnekleri azımsanamayacak kadar çoktur. Döşemenin kullanıldığı mekan ve iklim tasarım için zemin döşemeleri seçiminde önemli rol oynar.

Bugün peyzaj tasarımları içinde kullanılabilecek tasarım etkileri yüksek farklı zemin döşeme örnekleri inceleyeceğiz. Konut proje alanlarında, villa bahçelerinde, site bahçelerinde ve kırsal peyzaj projelerinde tercih edilebilecek olan bu tasarımlar zeminde estetik bir etki yaratacaktır.

modern peyzaj tasarımları

Granit, andezit, çakıl, traverten gibi çok farklı döşemelerin bir arada kullanıldığı tasarım zeminde oldukça hareketli bir etki yaratmış. Fakat bu tip bir zemin döşeme yürüme alanlarında homojen bir dağılım sunmadığı için basılmaya daha az maruz kalan alanlarda kullanılarak görsel etkisinden faydalanmak daha doğru olacaktır.

modern peyzaj tasarımları

Kırsal peyzaj tasarımları için zemin örnekleri

İnce uzun ahşap malzeme kullanılarak tasarlanmış olan bu yol özellikle kırsal peyzaj tasarımları için tercih edilebilir. Bu tip uygulamaya etrafı doğal bitkilerle kaplı uzun bir yürüyüş yolu planlamasında yer verebilirsiniz. Burada önemli nokta uygulama direk toprak üzerinde gerçekleştirildiği için yürüyüş yolunun zemini yabancı otlardan iyice arındırıldıktan sonra peyzaj zemin döşemeleri yerleştirilmelidir. Aksi halde yabancı otlar ve kökleri döşemeyi istila ederek bozacaktır.

modern peyzaj tasarımları

Yaklaşık 2 cm kalınlıkta ağaç gövdesinden elde edilen kare karolarla tasarlanmış bu tip bir yer döşeme özellikle yosun ve çim uygulamaları ile bir arada kullanıldığında son derece başarılı bir etki yaratacaktır. Ahşabın pütürlü ve çatlaklı dokusuna sadık kalmak, basıldıktan sonra kayma riskini azaltacaktır. Peyzaj zemin döşemeleri içerisinde ahşap, ıslak zeminlerde kaygan yüzeyi nedeniyle dikkatli kullanılması gereken bir malzemedir.

modern peyzaj tasarımları

Kırsal peyzaj uygulamaları için gösterilebilecek zemin döşeme örnekleri arasında yer verebileceğimiz bir tasarım. Adım taşı olarak uygulanmış olan bu yöntem zannedildiğinin aksine ahşap ağaç gövdesi kullanılarak değil, beton kalıpların renklendirilmesi ile oluşturulmuş. Betona ağaç formu kazandırılarak adım taşı planlaması yapılmış.

modern peyzaj tasarımları

Zemin döşeme örnekleri içerisinde göstereceğimiz son örnekte ise andezit döşeme ile birlikte çakıl taşı bir arada kullanılmış. Aralıklı yerleştirilen andezit taşlarının arasına doldurulan çakıl taşları ile zeminde hareketlilik yakalanmış. Bu tasarıma geniş andezit yüzeylerde aralıklarla yer verilerek hoş bir tasarım etkisi oluşturulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir