dikey bahçe yapımı

Soğuk İklimlerde Bina Cephelerine Dikey Bahçe Uygulaması

Dikey bahçe nedir?

Betonlaşmanın giderek arttığı kentlerde yeşil sistemler artık kaçınılmaz bir hal aldı. Bu sistemler içerisinde en çok karşımıza çıkan dikey bahçe uygulamalarıdır. Bu uygulama bitkilere duvar sistemleri içerisinde yaşayabilecekleri ortamlar hazırlayarak gerçekleştirilir.

1930-1950 yılları arasında literatüre girmeye başlayan bu sistemler yeşil duvarlar, yaşayan duvarlar olarakta adlandırılır. İlk olarak 1938 yılında Peyzaj Mimarlığı alanında Profesör olan Stanley Hart White tarafından patenti alınmış olup, bu patent ‘üzerinde bitki örtüsü taşıyan mimari yapılar’ olarak adlandırılmıştır. O dönemler için oldukça önemli bir adım olsa da Stanley Hart White’ın bu alanda yapmış olduğu çalışmalar yetersiz kalmış ve bu buluş hak ettiği kadar ses getirememiştir. Dikey bahçe uygulamalarının tüm dünyada yaygınlaşmasını sağlayan isim ise Fransız bitki bilimcisi Patrick Blank olmuştur. Blank 1986 yılında mimar Adrien Fainsilber ile yapmış olduğu uygulamalarla yaşayan duvarlar ile dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır.

dikey bahçe yapımı

Dikey bahçe uygulaması nasıl yapılır?

Yaşayan duvar uygulaması bitki büyüme ortamının duvarın dik yüzeyine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. İlk olarak sistemin içerisinde yer alan elektrik kabini duvara monte edilir. Bu kabin içerisinden damla sulama borusu geçer. Damla sulama borusunun başlangıç kısmı dikey bahçe duvarının başlangıç noktasında bulunan ilk bitki büyüme ortamına, bitişi ise su devir daim havzasına bağlanır. Duvar ile bitki büyüme ortamı arasına bir yalıtım tabakası yerleştirilir. Yeterli sayıda bağlantı ve destek aparatları yerleştirildikten sonra askı sistemi ile yalıtım tabakası bağlanır. Bitki kök ortamları ve bitki gövde ortamları su drenajını sağlayacak şekilde askı sistemine yerleştirilir. En altta yer alan su devirdaim havzası suyun döngü içerisinde bitki büyüme ortamlarına ulaştırılması için bir havuz görevi görür.

Soğuk iklimlerde dikey bahçelerde uygulanacak bitki önerisi

Sistemin soğuk iklimlerde uygulanması zordur. Fakat doğru yön seçimi ile korunaklı bölgelerde uygun bitkiler kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Begoia bitkisi türlerinden karışık bir dikey bahçe uygulaması hem görsel estetik açısından tatmin edici olacaktır, hemde soğuk iklimlerde dikey bahçe çalışmasında başarılı bir sonuç elde edilmesine olanak sağlayacaktır.

  • Begonia inca ‘Flame’
  • Begonia ‘Rex Lima Love’
  • Begonia ‘Betonish Rex’
  • Begonia ‘Forest Stream’

Bitkileri ile soğuk bölgelere yönelik dikey bahçe uygulamaları gerçekleştirilebilir.

dikey bahçe yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir