peyzaj tasarımı

Peyzaj Tasarım Projesi; Çocuk Oyun Alanı Detayları

Toplu konut alanı peyzaj tasarım projemizin detaylarını incelemeye devam ediyoruz. Projenin iki farklı parseline aynı konsept takip edilerek farklı ebat ve formlarda iki ayrı çocuk oyun alanı tasarımı yapılmıştır. Toplu konut alanının tasarımında su öğesi tasarımda etkin rol aldığı için çocuk oyun alanı tasarımı planlanırken alanı çevreleme elemanı kullanılmasına özen gösterilmiştir. Çocukların güvenliği için oyun parklarının etrafı Thuja occidentalis bitkisi ile çevrelenmiştir. Bitki çocuk parkı etrafını çevrelemiş ve parka tek bir noktadan giriş verilmiştir. Bu şekilde ebeveynlerin gözetim etkisi yükseltilmiştir.

Çocuk oyun alanı tasarımında aileler için oturma birimleri ve gölgelendirme elemanları planlanmıştır. Çocuklar oyun oyun oynarken ailelerinde rahat zaman geçirebilecekleri oturma alanları alanın tasarım çizgileri ile uyum içerisinde planlanmıştır. Oturma birimi planlamasında Thuja occidentalis ile oluşturulan çit önünde, iki kademeli, hem çocukların hemde büyüklerin dinlenmelerine olanak sağlayacak oturma birimi ayrıca planlanmıştır.

peyzaj tasarımı

Tasarımda çocukları etkileyecek ve onlara eğlenceli ortam sunacak renklerin kullanılmasına özen gösterilmiştir. Sarı ve mor tonları ile gerçekleştirilen tasarımda malzeme olarak kauçuk kullanılmıştır. Mor ve sarı kauçuk zeminde önemli bir tasarım etkisi yaratmıştır. Aynı zamanda çime zeminde yer verilerek çocukların oyun esnasında çim ve toprakla buluşturulmaları sağlanmıştır.

peyzaj tasarımı

Tasarımda elastik sünger silindirler baskın bir tasarım etkisi oluşturmuştur. Çocukların bedensel aktivite gösterebilecekleri ve bedensel gelişimlerine katkı sağlayacak bir tasarım gözetilmiştir. Engelli ve kademeli parkurlara yer verilerek birden çok fiziksel hareketin gerçekleştirildiği alanlar yaratılmıştır. İnişli çıkışlı basamaklar, eğilerek kalkarak geçilen geçitler çocuk oyun parkı tasarımı için tercih edilerek çocukların eğlence ile bir arada fiziksel aktivite gerçekleştirmeleri sağlanmıştır.

peyzaj tasarımı

İki parsel üzerine planlanan toplu konut alan tasarım projesi her iki parselinde de çocuk oyun alanına yer verilmiştir. Büyük parselde 237 küçük parselde ise 130 metrekare çocuk oyun alanı ile 48 konutluk projenin çocuk oyun alanı ihtiyacı karşılanmaya çalışılmıştır.

Çocuk oyun alanı tasarımı yapılırken plantasyonda dikkat edilen hususlar

Alan planlaması yapılırken özellikle çocuk oyun alanı plantasyonu üzerinde dikkatle durulmuştur. Çocukların teması halinde zarar görmeyecekleri bitkilere yer verilmiştir. Meyvesi zehirli ağaçlardan uzak durulmuştur ve çocuk oyun alanı plantasyonunda yer verilmemiştir.

peyzaj tasarımı

Proje Tasarımı

Nur Soysal
Peyzaj Mimarı / Urban Designer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir