bahçe peyzaj

Peyzaj Tasarımı; Toplu Konut Alan Projesi

Proje alanı iki ayrı parsel üzerine planlanmıştır. Site peyzaj tasarımı projesinin birinci parseli 11.863 metrekare alana sahiptir. Bu alanda 4 blok konut yer almaktadır. Bu parselde 237 metrekare çocuk oyun alanı 216 metrekare spor alanı tasarlanmıştır. Konut girişlerinde binalara özel gölgelendirme ve dinlenme alanları yer almaktadır. Toplu konut peyzaj projesi ortak kullanım alanlarında yer alan 5 farklı yaşam alanından 3 tanesi su çevresi düzenlemeleri ile bir arada planlanmış olup, bu alanlara özel gölgelendirme sistemleri tasarlanmıştır.

Proje alanının ikinci parseli 6.337 metrekare alan üzerine planlanmıştır. Bu parselde 2 blok konut planlaması yapılmış olup, 130 metrekare çocuk oyun alanı ve 200 metrekare spor alanı tasarlanmıştır. Alanın konut peyzaj projesi birinci parselin peyzaj tasarım konsepti takip edilerek planlanmış olup, su çevresi düzenlemesi ile bir arada iki farklı gölgelendirilmiş mekan tasarlanarak ortak kullanıma sunulmuştur.

Dikey bahçe uygulaması

Konut peyzaj projesi alanında 6 bina üzerinde soğuk iklimlere uygun dikey bahçe uygulaması yapılmıştır. Yeşil duvarlar için 4 farklı Begonia türü kullanılarak uygulama yapılmıştır. Her binada 81 metrekare üzerine planlanan yaşayan duvarlar peyzaj projesi toplamında 486 metrekare tasarlanarak sürdürülebilir ekosistem gözetilmiştir.

Toplu konut alanında peyzaj projesinde çocuk oyun alanı planlaması

Projede büyük parselde 237 küçük parselde 130 metrekare olmak üzere 2 adet çocuk oyun alanına yer verilmiştir. Çocuk oyun alanlarında ebeveyn oturma ve gölgelendirme birimleri tasarlanmıştır. Site peyzaj tasarımı planlanırken çocuk oyun alanlarının etrafına Thuja occidentalis bitkisi ile çit oluşturulmuştur. Projede çocuk oyun alanlarında zemin malzemesinde çim ile bir arada farklı renklerde sağlıklı kauçuk malzeme kullanılmıştır. Özellikle çocukların oyun esnasında çim ile buluşturulması amaçlanmıştır.

bahçe peyzaj

Site peyzaj tasarımı spor alanları

Peyzaj projesinin spor alanı planlamasında özel bir konsept tercih edilmiştir. Thuja occidentalis bitkisi ile kişisel mahremiyetin gözetilerek planlandığı spor alanında bitki çit olarak kullanılarak tasarıma yön vermiştir. Bölümlendirilmiş spor alanı tasarımı fitness aletleri yerleştirilerek tamamlanmıştır. Konut peyzaj projesi içerisinde iki parsel içinde ayrı ayrı spor alanı tasarlanmıştır.

Konut peyzaj projesi otopark planlaması

Projenin birinci parselinde 40 araçlık açık otopark 32 araçlık kapalı otopark, ikinci parselinde ise 20 araçlık açık otopark ve 16 araçlık kapalı otopark site peyzaj tasarımı içerisinde yer almıştır. Kapalı otoparklar bina altlarında tasarlanmıştır. Projede otopark ağacı olarak Acer platanoides ‘Globosum’ tercih edilmiştir.

garden peyzaj

Alanın plantasyon projesi

Alanın plantasyon projesinde 13 farklı ağaç ve ağaçcık kullanılmıştır. Projede çiçekleri ve yaprakları ile renk etkisi yaratan ağaç türleri tercih edilmiştir. 11 farklı çalı türü ise peyzaj planlamasında yerini almıştır. Çalı türleri kış peyzajı etkileri yüksek olan bitkilerden seçilmiştir. 7 farklı yer örtücü çeşidi projede kullanılırken bu türlerin yoğun kış şartlarına özellikle toprak altı aksamları ile dayanıklı olmaları tercih sebebi olmuştur. Site bahçesi peyzaj projesi kapsamında proje ağacı olarak Malus ‘Hybrida’ tercih edilerek 60 adet kullanılmıştır. Bitkinin yPazın çiçekleri kışın ise etkili kırmızı/bordo yapraklarının alana önemli bir peyzaj etkisi katacağı düşünülmüştür.

Proje Tasarımı

Nur Soysal
Peyzaj Mimarı / Urban Designer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir