peyzaj tasarımı

Site Bahçesi Peyzaj Tasarım Projesi Spor Alanı Planlaması

Toplamda 18.200 metrekare alan üzerine planlanan peyzaj tasarım projesi incelemesinde bugün projenin spor alanlarının detaylarına iniyoruz. İki parsel üzerine planlanan projede spor alanı tasarımı yapılırken alanın konut odaklı olması göz önünde bulundurularak, farklı bir spor alanı konsepti tercih edildi. Projede spor alanı tercihi yapılırken toplu konut alanına fitness aletleri yerleştirilmesi düşünüldü. Aletlerin yerleşim planlaması ise spor alanı tasarımı noktasında yönlendirici etki yaptı. Bölümlendirilmiş bir spor alanı konsepti ile toplu konut alanına farklı bir dokunuş gerçekleştirildi.

peyzaj tasarımı

Alanın bölümlendirilmiş tasarımının sağlanmasında plantasyon tekniklerinden yararlanılmıştır. Thuja occidentalis bitkisi ile spor alanında bölümlendirilmiş mekanlar oluşturulmasını sağlamıştır. Yaklaşık 1 metre yüksekliğinde kullanılan Thuja occidentalis bitkisine topiary yöntemi ile budama yapılarak şekil verilmiş ve peyzaj tasarım projesi spor alanı noktasında önemli bir peyzaj etkisi yaratılması sağlanmıştır.

peyzaj tasarımı

Spor alanı tasarımı yapılırken gölge etkisi yüksek olan üstten dallanan ağaçlar tercih edildi. Betula verrucosa ağacı ile spor alanında gölgelendirilmiş bir mekan oluşturulması sağlandı. Zeminde ise renkli kauçuk malzeme kullanıldı. Zemin tasarımında projenin çocuk oyun alanı tasarımında olduğu gibi çim alanlar kauçuk alanlar ile bir arada planlanarak peyzaj tasarım projesi oluşturuldu. Zeminde hareketlilik kazanılmak amaçlandı. Birbirinin alt ve üst tonları olan renk tercihleri ile uyumsal bir geçiş sağlandı.

peyzaj tasarımı

Site bahçesi peyzaj projesi kapsamında çok sayıda gölgelendirilmiş oturma birimleri tasarlanmıştır. Bu tasarımlara spor alanı tasarımı etrafında da yer verilerek spor yapan konut sakinlerine ve yakınlarına oturma ve dinlenme alanları oluşturuldu. 48 konutluk projede peyzaj tasarım projesi planlanırken gölgelendirilmiş birimlerin yeterliliği ön planda tutulmuştur.

peyzaj tasarımı

İki parsel olarak tasarlanan site bahçesi peyzaj projesi her iki parselde de kendine ait spor alanları düşünülerek planlanmıştır. İki spor alanı konsept olarak ise aynı tasarım etkileri gözetilerek planlama yapılmıştır. Büyük parsel 15 adet fitness aleti kullanılırken küçük parselde ise 10 adet fitness aleti yerleşimi gerçekleştirilmiştir. Spor alanlarının site girişlerine yakın noktalarda tasarlanması planlanmıştır. Etraflarında kullanılan çit bitkisi ve çevre ağaçlandırmaları ile dış ortamdan izole edilmeleri sağlanmıştır.

peyzaj tasarımı

Proje Tasarımı

Nur Soysal
Peyzaj Mimarı / Urban Designer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir