tiny house

Çatı Formlu Üçgen Tiny House Örnekleri

Tiny house; herhangi bir yapısal prosedür gerektirmeden tamamen Karayolları Yönetmeliğince projelendirilen küçük evlerdir. Sosyal medyada son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan bu küçük evlerin masalsı bir tasarımı olan üçgen formlu olanları hepimizin ‘ah birgün keşke’ dediği sıcaklıkta yapılardır. Özellikle ikinci bir ev alternatifi olarak planlanan çatı formlu tiny house modelleri az alan işgal etmesi ve doğa ile birlikte muhteşem bir kombinasyon yaratması gibi pek çok nedenle tercih sebebi oluyor.

tiny house

Üçgen tiny house avantajları nelerdir?

Özellikle kış şartlarının yoğun geçtiği bir alanda tiny house inşa etmek istiyorsanız, çatı formlu tiny house modelleri oldukça doğru bir seçim olacaktır. Hem yağmur sularının, hem kar birikintilerinin çatı üzerinde barınamaması sebebiyle soğuk iklimlerde üçgen modeller tercih etmek daha avantajlıdır. Bir kış evi, orman evi olarak kullanmayı planladığınız alternatif evde çatı formu çevre ile son derece uyumlu bir tasarım yakalayacaktır.

tiny house

Eğimli çatılara yerleştirilen pencerelerde dar bir alanda önemli bir ışık avantajı yakalayabilirsiniz. Bu tip üçgen tiny house modelleri üzerinde genellikle eğimli alanlarda büyük pencere açıklıklarına yer verilir. Özellikle iki katlı bir planlama yapılarak bir katın asma kat olarak tasarlandığını görürüz. Uyku alanlarına bu asma katlarda yer verilerek pencere açıklıklarından elde edilecek seyir etkisinden maksimum düzeyde yarar sağlanır.

tiny house

Genellikle yüksek kotta ve bir veranda ile bir arada kullanılan tiny house modellerinde, veranda aslında yaşam alanının önemli bir parçasıdır. Tiny evlerde iç alanda planlanan sıkışık yaşama veranda ile rahatlatıcı bir çözüm bulunmaya çalışılır. Büyük kapılar ve pencereler verandaya açılır. Verandalarda yeme içme alanlarına ve oturma alanlarına yer verilir.

tiny house

Tiny house malzeme seçimi

Küçük bir oyun evinin sıcaklığının hissedildiği çatı formlu tiny house modelleri büyük çoğunlukla ahşap malzeme kullanılarak tasarlanır. Ahşap malzeme seçimi bu tip evlerde hem sürdürülebilir mimari için hemde çevre ile uyumlu bir doku yakalayabilmek adına tercih sebebidir. Ayrıca ahşabın kolay taşınabilmesi ve nakliye açısından sorun oluşturmaması üçgen tiny house modellerinde tercih sebebidir. Bu evleri tercih edenlerin büyük bir çoğunluğu alan değişikliği yaparken evi rahat bir şekilde taşıyabilme imkanı isterler. Hafif malzeme seçimi bu noktada önemli bir unsur oluşturur.

tiny house

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir