tiny house

Tekerlekli Tiny House; Yürüyen Ev

Taşınabilir tiny house, onu aslında yürüyen ev olarak adlandırmamız çokta yanlış olmaz. Bir kaç tekerlek üzerine küçük bir ev büyük bir yaşam inşa etmek ve onu istediğiniz her yere taşıyabilme imkanına sahip olmak. İşte tekerlekli ev tamda bu demek. Taşınabilir bir ev sistemidir. Çekerek veya vinç yardımı ile araç üstüne yerleştirilerek, taşıyabilme imkanı mevcuttur.

Son dönemin yükselen trendi mobil ev sistemleri kolay kurulumları, hızlı bir şekilde konaklama alanına sahip olunabilme imkanları ile tercih sebebi oluyor. Küçük evlerin en çok tercih edilmelerinin bir diğer nedeni ise imar iznine ihtiyaç duymamalarıdır. Hareketli yapılar oldukları için istenildiği zaman yer değiştirmektedirler.

tiny house

Taşınabilir tiny house yasal mıdır?

Hepimizin bildiği gibi bir ev kurmak pek çok prosedürü beraberinde getirir, sıkıntılı pek çok yasal süreci vardır. Fakat taşınabilir tiny house yapılar karayolları yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Küçük evler bu yönetmelik dahilinde karavan belgeli araç olarak geçmektedirler. Tiny evler yasal olup, imar kanuna tabi değildirler.

Tiny house ile dört mevsim yaşam mümkün mü?

Mobil ev sahibi olmayı hangi ihtiyaca yönelik olarak tercih ettiğinize göre değişebilen bir cevabı var bu sorunun. Dünyanın pek çok bölgesinde bu evlerde dört mevsim yaşayan kişiler mevcut. Hatta bu durum giderek çoğalmaktadır. Bunun yanı sıra bu evleri tatil amaçlı kullananlar veya şehirden kaçtıkları günlerde alternatif yaşam alanı olarak tercih edenlerin sayısı da oldukça fazladır.

tiny house

Tiny house nasıl ısıtılıyor?

Mobil ev sistemlerde ısınma ihtiyacı soba sistemleri ile veya klima ile sağlanmaktadır. Çoğu mobil evde güneş enerji sistemi bulunmaktadır. Bazılarının ise kendi jeneratörleri mevcuttur. Elektrik enerjisi temin edilen taşınabilir evlerde klima tercihi daha sağlıklı olacaktır. Genellikle doğa ile iç içe konumlandırılan tekerlekli ev soba ile ısınma noktasında da sorun oluşturmayacaktır.

Mobil ev cazibesi

Evlerin artan maliyetleri, bir ev sahibi olmayı imkansız hale getirdikçe, insanlar şehrin bunaltan kalabalığından ve betonlaşmasından kaçmak istedikçe, tekerlekli ev popülerliğini giderek artırmaya devam edecektir. Özellikle taşınabilir tiny house yapılar sadece bir araç ile çekilebilme kolaylığına sahip oldukları için ayrıca tercih sebebi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir