tiny house

Tiny House; Doğanın İçerisinde Birkaç Metrekarelik Dünya

Tiny house nedir?

Aslında herşey Sarah Susanka’nın 2007 yılında yayınladığı bir kitap ile başladı. ‘O Kadar Büyük Olmayan Ev’ kitabı kocaman evlere sığdıramadığımız dünyamızın birkaç metrekarelik evlerin doğanın içerisinde konumlandırılması ile bize ne denli büyük bir dünya sunabileceği gerçeği ile tanışmamıza vesile oldu. Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz tiny house ‘küçük ev’ anlamına gelmektedir. Yaklaşık olarak 10-30 metrekare üzerine planlanan tiny house, bazen taşınabilir bazen de sabit sistemler üzerine tasarlanmaktadır.

Tiny house nasıl doğdu?

2008 yılında ABD’de yaşanan ekonomik kriz insanların barınma ihtiyaçlarında farklı alternatifler aramalarına sebep olmuştur. Tiny house nam-ı diğer küçük ev detaylı düşünülmüş basit sistemlerle çok yönlü çözümler sunarak bu ihtiyaca cevap vermiştir. Böylece ABD tiny house akımının doğarak dünyaya yayılmasına olanak sağlamıştır. Tiny house için sadece bir ev alternatifi demek çokta doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Onun için bir yaşam biçimi, bir yaşam tarzı demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. O halde az alana çok şey sığdırabilmek, daha minimal bir hayat tercih etmek, sürdürülebilirliğe katkı sağlamak, çevreci bir yaşam alanı oluşturmak gibi pek çok olgu bugün küçük ev akımının hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olmaktadır diyebiliriz.

Ülkemizde tiny house

Ülkemizde ise tiny house akımı son birkaç yıldır dikkat çekici derecede artış göstermiştir. Fakat ülkemizde bu durumun ekonomik kriz nedenlerinden çok, doğaya kaçış özlemi duyan, çevreci bir yaşam tarzı benimseyen kişilerce tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ne var ki bu durumu sade bir yaşam tercihi, betonlaşmış kalabalıklarda yaşadığımız yalnızlık hisside tırmandırdığı gerçeği kaçınılmazdır. Kalabalıklaştıkça yalnızlaştığımız bu günlerde hepimizin aklından tiny house sıcaklığında bir ortam geçmiyor mu?

Düşük maliyet ile hayallerinizde ki yaşamı hayata geçirmenin anahtarı küçük evler. Kapıdan içeri giriyorsunuz ve tüm yaşam alanınıza tek bir bakış ile hakim oluyorsunuz. Kapıdan dışarı çıktığınızda ise doğa ile iç içe bir kullanım alanına sahip olabiliyorsunuz. Tabi bu arada pek çok tiny house dış alanında veranda ve bahçesinde oturma alanı planlamaları tasarlanmıştır. Küçük ev içerisinde barındırılmayan geniş oturum alanları genellikle tiny house planlamalarında dış alanlarda düşünülmektedir.

Yapımı kolay gibi görünse de oldukça komplike bir tasarım isteyen tiny house iç tasarımında işlevsellik barındıran, dış tasarımında ise yalıtım öğelerine dikkat edilerek planlaması gereken bir mimaridir. Tiny house tasarımlarında odak noktası malzeme ve işlevselliktir. Dünyası büyük kendi küçük bu evlerin popüleritesi her geçen gün artış göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir