tiny house

Tiny House İç Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maksimum yer tasarrufu ile maksimum şıklığı yakalamak tiny house dizaynının olmazsa olmazıdır. Birkaç metrekarelik yaşam alanlarına işlevsel bir yerleşim gerçekleştirmek etkili bir planlama gerektirmektedir. Tiny house tasarımlarının önemli bir kısmında mutfak ve oturma alanının birlikte dizayn edildiği görülmektedir. Hatta bunların önemli bir kısmında da oturma alanlarının işlevsel mobilya tasarımları ile uyku alanlarına dönüşümleri sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

tiny house

Tiny house iç tasarımlarında en çok kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise asma katlardır. Genellikle yarı tavan yüksekliğinde tasarlanan asma katlar uyku alanı olarak planlanırlar. Balkon katlar olarak da nitelendirilen bu alanların açık planlar olarak uygulaması gerçekleştirilir. Tiny house yaşam alanlarında duvarlar ve paneller alanda sıkışıklık hissini artıracağı için çok fazla tercih edilmemesi gerekir. Açık planlamalar her zaman bu küçük evlerde daha yaşanabilir ortamlar yaratırlar.

Asma katlara çıkan merdivenlerin basamak aralarına tasarlanan çekmeceler ve merdiven alt boşluğuna tasarlanan dolaplar küçük evlerde depolama alanlarına duyulan ihtiyaca önemli oranda cevap vermektedir. Tiny house planlamalarında büyük dolaplardan ziyade fonksiyonların oluşturdukları boşluklara depolama alanları tasarlamak alan kullanımı açısından son derece önemlidir.

Az şey ile çok şey yapmak! Tiny house tamda bu noktada epeyce işlevsel bir düşünme ve planlama yorumu gerektiriyor. Tiny house iç tasarımlarında yeme içme alanlarında genellikle ahşap kullanımının çokça tercih edildiği görülmektedir. Masalarda, tezgahlarda genellikle ahşap tercih ediliyor. Özellikle köy evi rafları küçük evler için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Açık raf sistemleri bu evlerde hem alandan kısmıyor hemde kolay kullanım imkanı sunuyorlar. Ayrıca bu rafların işlevsellikleri dışında dekoratif yönlerini de yok saymamak gerekiyor.

Küçük ev iç tasarımlarında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus daha var, bu minik evlerin genellikle güzel bir bahçe içerisinde konumlandırılmaları planlanır. Tiny house sakinleri için bu minik evlerde yaşam kadar bu evlerin bulunduğu bahçelerde de yaşam alanları mevcuttur. Küçük evlerin ön cephelerinde genellikle bir veranda tasarımı yapılır ve bu alanda oturma ve bir yemek alanı planlanır. Bu sebeple tezgah önlerinde bu alana açılan mutfak camları unutulmamalıdır. Kolay hareket ve sirkülasyon sağlayan bu camlar özellikle yemek alanları için can simidi niteliğindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir