Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonunun en önemli bölümlerinden biri olan banyolar gerek işlevsellik ve hijyen gerekse de estetik görünüm açısından en çok özen gösterilmesi gereken alanlar arasındadır. Her ne kadar banyo dekorasyonunda farklı seçenekler olmadığı düşünülse de, küçük dokunuşlar ile farklı ve kimlik sahibi bir atmosfer yaratmak mümkün. Banyoda kullanılacak malzemelerin yoğun ve uzun süreli kullanıma dayanabilecek yapıda olmasına da muhakkak dikkat etmek gerekir. Uzun süre boyunca sorunsuz bir kullanım sunacak banyolar; tavan boyasından zemin izolasyonuna, dolap malzemesinden armatürlere, lavabo seçiminden su tesisatına kadar birçok bileşenin dahil olduğu alanlardır.

Tavan, duvar ve zemin renkleri arasındaki uyum, banyo dekorasyonunun en önemli noktalarından biridir. Açık renklerin tercih edilmesi ile hijyen duygusunun vurgulanması mümkün olduğu gibi, banyonun daha ferah görünmesi de sağlanabilir. Klozet veya lavabo ile kıyaslandığında banyoda değiştirilmesi en güç olan bölümler, şüphesiz duş bölümü, tesisat ve zemin döşemeleridir. Bu nedenle dekorasyona başlamadan önce duş bölümü, armatürler ve döşemeler konusunda kesin karar verilmesi oldukça önemlidir.Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı (2)

Yüksek tavanlı banyolarda kullanılacak aydınlatma sistemlerinin yeri, alçak tavanlı banyolardaysa tam tersine tavanı aydınlatması gerekir. Dekorasyonun her alanının da olduğu gibi banyo dekorasyonunda da en önemli bileşenlerden biri olan aydınlatma, mekan algısının farklılaşmasını sağlayacaktır. Aydınlatma elemanlarının doğru kullanılması ile banyonun göz alıcı bir şıklığa kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Banyolarda gösteriş arayanların ilk tercihi olan mermer, tüm banyoyu prestijli bir şıklığa kavuşturacaktır. Lavabo mermerlerinin üzerine yerleştirilen küçük spotlar ile banyoda odak noktası oluşturabilir ve misafirlerin banyonuza hayran kalmasını sağlayabilirsiniz. Mermer estetik anlamda çok şık bir seçenek olduğu gibi, dayanıklılık açısından da ideal tercihtir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir