Dekorasyona Renk Etkileri

Renkler üzerine yapılan araştırmaların son derece çarpıcı sonuçları, dekorasyon trendlerinin de büyük oranda değişmesine ve renklerin mekan tasarımında öncelikli hale gelmesine neden oldu.  Genel olarak insanlar mekan dekorasyonunda renklerin birbirleri ile uyumlu olmasına dikkat etse de, renklerin aslında insan psikolojisi üzerindeki etkilerine göre seçilmesi gerekir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda günümüzde renklerin insanların ruh hali üzerinde doğrudan etkili olduğu kabul edilen bir gerçek haline gelmiştir.

Turkuaz üzerine yapılan araştırmalar bu rengin insanların zihinsel faaliyetini arttırmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Özellikle iş yeri dekorasyonunda turkuazın tercih edilmesi, iş verimliliği ve yaratıcılığın artmasını sağlayabilir. Beyaz renk ise her insan için temizliğin ve saflığın simgesidir. Hijyenin en önemli olduğu mekan olan banyo dekorasyonunda yaygın olarak kullanılan beyaz renk, ayrıca huzurlu bir etki yarattığı için yatak odalarında da tercih edilir. Renkler insan psikolojisi üzerinde etkili olduğu gibi, insan algısını da doğrudan etkilemektedir. Duvar renklerinde ve diğer bileşenlerde beyaz rengin hakim olduğu bir oda, aynı genişliğe sahip olmasına rağmen koyu tonların hakim olduğu bir başka odadan çok daha geniş görünecektir. Renklerin insan algısı üzerindeki etkisi çok büyük olduğundan mekanlarda dezavantaj olarak nitelendirilen bazı özellikler doğru renklerin kullanılması ile arka plana itilebilir.

Dekorasyona Renk Etkileri (3)

Renkler ve insan psikolojisi üzerine yapılan araştırmalar, mor rengin insanlarda güven duygusunu tetiklediğini ortaya çıkarmıştır. Mor renk ofis dekorasyonunda ilk tercih olarak akla gelmese de, özellikle sigortacılık ve bankacılık gibi “güvence” fikrinin önemli olduğu sektörlerde kullanılmaktadır. ABD ve Avrupa ülkelerinde danışmanlık hizmeti veren birçok firma, ofislerinde mor renk ağırlıklı tasarımları tercih etmektedir. İnsan ruhuna hitap eden bir renk olan yeşil ise ruhsal açıdan sakinlik sağladığı gibi aynı zamanda gözlerin de dinlenmesini sağlar. Bu nedenle yatak odası dekorasyonunda “ölçülü bir biçimde” kullanılan yeşil renk, dinlenme kalitesinin fark edilir derecede artmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir