Aydınlatma Hileleri İle Farklılaşan Mekanlar

Dekorasyonun en önemli alanlarından biri olan aydınlatma, mekanda kullanılan dekorasyon öğelerinin ve renklerin istenilen etkiyi vermesini sağlamak için muhakkak özen gösterilmesi gereken bir konudur. Doğru yönetilen ışık ile mekanda farklı derinlik algıları oluşturmak mümkün olduğu gibi, bazı alanların ön plana çıkartılması da sağlanabilir. Dekorasyonda tercih edilen renkler ne kadar sıcak olursa olsun, aydınlatma sistemlerinin doğru kullanılmaması halinde insanlarda soğuk ve sıkıcı bir mekan algısı olacaktır. Dekorasyon için bu kadar önemli bir bileşen olan aydınlatmanın ilk adımdan itibaren düşünülmesi ve genel konseptin bu şekilde geliştirilmesi gerekir.

Aydınlatma Hileleri İle Farklılaşan Mekanlar (1)

Aydınlatma hileleri genellikle insanların ilgisini belirli bir alana çekerek, mekanın dezavantajlarının algılanmamasını sağlamak için kullanılır. Doğru aydınlatma teknikleri ile dar olan bir mekanı geniş, basık tavanlı bir mekanı olduğundan daha yüksek ve ferah gösterebilirsiniz. Ayrıca tercih edilecek lambanın sağladığı ışığın rengi ve yoğunluğu da, mekan algısı üzerinde doğrudan etkilidir. Alçak tavanlı mekanlarda ışığı eşyaların üzerine vererek düşük gölgeler oluşturmak yerine, tavana doğru yönlendirmeniz gerekir. Tavanın mekandan daha aydınlık olması, çok daha ferah ve pozitif enerjili bir atmosfer oluşmasını sağlayacaktır.

Yüksek tavanlı mekanların ortak sorunu olan boş görünüm, tavandan sarkıtılan şık bir avize ile ortadan kaldırılabilir. Benzer şekilde dar alanların daha da basık görünmemesi için gömme aydınlatma sistemleri kullanabilir, böylece çok daha geniş bir algı yaratabilirsiniz. Dikdörtgen biçimli mekanlarda mümkün olduğunca abajur şekilli aydınlatma sistemleri kullanmakta kaçınmalı ve ışığı doğrudan mekanın arka tarafına yönlendirmelisiniz. Dikdörtgen bir odanın arka bölümünün ön taraftan daha aydınlık olması, insanlarda mekanın olduğundan daha geniş olduğuna dair bir algı oluşmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir