Salon Dekorasyonu

Günümüzde çoğu kişinin en çok özen gösterdiği oda, salon oluyor. Salon dekorasyonu için önce koltuklar seçiliyor, daha sonra diğer objeler ya da aksesuarlar seçilmeye başlıyor. Yaşam standardı yükseldikçe insanların mobilya dekorasyona verdikleri önem arttı, daha kaliteli ortamlarda yaşama isteği ön plana çıktı.

Hangi mobilya tarzını kullanacağınıza karar vermeden önce iyice düşünüp araştırma yapmalısınız. Mesela spor bir beyaz koltuk aldığınız zaman evi fazla ayrıntılardan arındırmanız gerekir. Bu odada beyaza yakışan renklerden yararlanmalısınız. Örnek turuncu ve de mor gibi kırlent seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ya da yastıklardan yararlanabilirsiniz.

Koltuk ve sandalyelerle birlikte puf ve minderler kullanabilirsiniz. Farklı boy, renkte minderler ve yastıklar salonun havasını değiştirecektir. Renkli ve desenli koltuk takımlarınız varsa tek renk yastık ve minder kullanımı daha uygun olabilir.

Artık büyük vitrinlerin yerini de TV üniteleri aldı. Bu şekilde hem daha az yer kaplıyor hem de gerekten de sade bir şıklık ortaya çıkıyor. Salonda ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Büyük bir ihtişam mı istiyorsunuz yoksa spor şıklık mı?

İstikbal mobilya, Bellona mobilya, IKEA Mobilya gibi çok sayıda kaliteli mobilya firması kaliteli mobilyalar üretiyor. Mobilya üreticilerinin kampanyalarını takip ederek kaliteli ve ucuz mobilyalar satın almak mümkün.

Salonlarda aydınlatma en önemli hususlardan biridir. Salonun aydınlatmasında birden fazla seçeneğin olması önemlidir. Misafir ağırlarken kullandığınız aydınlatma ile film seyrederken ihtiyacınız olan aydınlatma farklıdır. Farklı ihtiyaçlar için farklı tonlarda aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Doğrudan ve doğrudan olmayan aydınlatma teknikleri için avize, aplikler ve yer aydınlatmalarına ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca sevilen bir tablo, biblo veya vazoya aydınlatmayla vurgu yapabilirsiniz.

Salon için aksesuar seçiminde abartıdan kaçınmalısınız. Kendi stilinizi yaratmak için az ama öz kaliteli aksesuarlar kullanmalısınız. Özenle seçilmiş antik bir vazo, kaliteli bir tablo salona şık bir hava verecektir.

Salon için seçeceğiniz halı çok önemlidir. Halının mobilya renk ve tarzına uygun olması gerekir. Düz veya desenli halı satın almadan önce mobilyalarınıza uygunluğunu düşünmeli, mümkünse halıları evinize getirtip denemelisiniz. Yanlış seçimler mobilyalarınızın ve salonun kötü görünmesine neden olabilir. Salon dekorasyonunda ufak kilimler kullanarak güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

hangimobilya (3)

2 Yorum “Salon Dekorasyonu”

  1. Eve gelen misafirler salonu gördükleri için bizim hakkımızda salonda gördükleri ile karar oluşturuyorlar. Herkes bunun bilincinde olduğu için salon dekorasyonuna önem vermesi doğal. Salonlar bir anlamda bizim vitrinimiz oluyor.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir